SANATÇI Nez
BİYOGRAFİ

Tam adı Nezihe Kalkan olan şarkıcı, disk´e bağlı maden-iş sendikasından bir baba ile her zaman kot giyen ve makyaj yapmayan, bir annenin kızı olarak 1979 Türkiyesi´nde doğdu. Doğumundan kısa bir süre sonra 12 eylül olduğu için, daha Türkiye’ye dair anıları belleğine yerleştiremeden Londra’ya uçtu. Bugün Türkiye’de meşhur olduğu ismi ise İngiltere yıllarındaki küçük arkadaşlarından kaynaklanıyor: Bu ismi baştan sona söyleyemeyen arkadaşları ona kısaca Nez diyorlar.

Bugünkü Nez´in yaptıkları ise o zamanlardan belli. İki kültür arasında kendini biraz sıkışmış hisseden küçük kız, yarı İngilizce, yarı Türkçe hikayeler uydurup kendi kendine oyunlar kuruyor. Londra’ya ziyaretlerine gelen anneannesi, babaannesi daha bavullarını açamadan onun bir sahneye dönüştürdüğü yatağı üzerindeki şovlarını izlemek zorunda kalıyorlar.

Ama küçük Nez aynı zamanda Londra meydanlarında yapılan Nelson Mandela’ya özgürlük yürüyüşlerinin önde gidenlerinden. Siyaset seven


Türklerin saatler süren toplantılarında, ünlü mültecilerin mesela Melike Demirağ´ın çocuklarıyla oynayıp yorulduktan sonra, yan yana iki sandalyeyi yatak yapıp uyuyor. Nelson Mandela’nın kim olduğunu, Melike Demirağ´ın Türkiye’de sahiden de ünlü olduğunu çok sonraları öğreniyor.

Kişiliği orada şekillense de genleri İngilizlere çok yakın olmasını engelliyor. Daha çok orada yaşayan farklı kökenlerdeki çocuklarla iyi ilişkiler kuruyor. Hint asıllılar, İrlandalılar, İskoçlar kendini daha yakın hissettiği arkadaşları oluyor. Aksanlarını öyle güzel kopyalıyor ki, bir seferinde İrlandalı hocası kendisiyle alay ettiğini düşünüp kızıyor ona. Koridorda koşan, tuvalette bağıra bağıra şarkı söyleyen, matematikten nefret edip öğretmenini çileden çıkaran Nez sekiz yaşındayken, yani İngiltere’de bir müzikalde başrol oynadığı yıl annesi ve babası ayrılıyor.

VİDEOLAR
TÜM VİDEOLARI